Zalety użycia nitonakrętek i nitotrzpieni w montażu
Nitonakrętki i nitotrzpienie to elementy złączne, które służą do trwałego lub półtrwałego łączenia różnych materiałów. Dowiedz się, jakie konkretnie zastosowanie mają nitonakrętki i nitotrzpienie w montażu i dlaczego warto wykorzystywać je do zespajania przy użyciu nitownicy ręcznej, akumulatorowej lub pneumatycznej. Wszystko o nitonakrętkach i nitotrzpieniach znajdziesz poniżej.
Praktyczne zastosowanie nitonakrętek i nitotrzpieni
Nitonakrętki znajdują zastosowanie przede wszystkim w procesie montażu blach czy cienkościennych profili. Wkręcenie właściwego elementu złącznego tego rodzaju pozwala trwale lub półtrwale połączyć dany materiał szybko, łatwo i bez większego problemu za pomocą nitownicy. Co więcej, za pomocą nitonakrętek z powodzeniem udaje się uzyskać optymalną szczelność łączenia.
Kiedy używać nitonakrętek i nitotrzpieni w procesie montażu?
Nitonakrętki znajdują zastosowanie przy łączeniu blach, ale nie tylko. Za pomocą nitu rurkowego udaje się zespolić elementy z tworzyw sztucznych, przewody rurowe czy komponenty wyciskane — wystarczy profesjonalna zaciskarka do nitonakrętek. Praktyczne wykorzystanie nitów rurkowych sprawdza się wszędzie tam, gdzie łączenie materiałów ma być profesjonalne, wytrzymałe, a sam montaż nitonakrętek nie zajmuje dużo czasu, ani nie wymaga specjalnych umiejętności.
Dlaczego wybrać nitonakrętki i nitotrzpienie w montażu?
Montaż nitonakrętek jest komfortowy i bezpieczny. W pierwszym etapie wkręca się od strony kołnierza nagwintowany trzpień, a następnie osadza nitonakrętkę w otworze. Później całość należy mocno docisnąć do łączonego materiału oraz wykonać spęczenie poprzez powrotny ruch trzpienia. Ostatnim krokiem jest usunięcie trzpienia, czyli jego wykręcenie. Cały proces przebiega naprawdę sprawnie.
Dlaczego to właśnie nitonakrętki i nitotrzpienie są najczęściej wybieranym elementem złącznym, na przykład do łączenia blach ze stali nierdzewnej? Ich główną zaletą jest odporność na korozję, a dzięki wypustkom i ryflowaniu, nitonakrętka nie obraca się w gnieździe.
Przewaga nitonakrętek i nitotrzpieni nad innymi technikami montażu
Czas na przedstawienie głównych atutów, jakie wykazują nitonakrętki. Tego rodzaju elementy złączne cieszą się tak ogromną popularnością, ponieważ:
- montuje się je dosłownie w maksymalnie kilkanaście sekund,
- wykazują doskonałą szczelność łączenia,
- montaż niktonakrętek nie jest skomplikowany, jest wręcz automatyczny,
- nitonakrętki można dobierać ze względu na rozmiar,
- nitonakrętki oferowane są w niskiej cenie.
Nitonakrętki i nitotrzpienie warto wykorzystać wszędzie tam, gdzie tradycyjne spawanie nie zdaje egzaminu. Świetnie sprawdzają się też przy łączeniu blach, w sytuacji, w której monter ma utrudniony dostęp do tylnej strony przedmiotu.
Bezpieczeństwo i efektywność nitonakrętek i nitotrzpieni
Nitonakrętki i nitotrzpienie znajdują swoje zastosowanie zarówno w warunkach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Ten element złączny wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej albo aluminium, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny w funkcjonowaniu. Przede wszystkim jest odporny na korozje, jakie mogą być wywołane przez czynniki zewnętrzne, jak działanie wody, wilgoci, niskich i wysokich temperatur czy zabrudzeń.
Pamiętaj, że aby ten sposób łączenia blach czy innych materiałów był trwały i bezpieczny, konieczny jest właściwy dobór nitonakrętek i nitotrzpieni.
Jakie rodzaje nitonakrętek wybrać – z aluminium, stali ocynkowanej czy stali nierdzewnej?
W zależności od indywidualnych potrzeb czy warunków, w jakich mają funkcjonować nitonakrętki, ich dobór musi być podyktowany cechami materiału, z jakiego zostały wykonane. Dostępne są nitonakrętki wykonane z:
- aluminium,
- stali ocynkowanej,
- stali nierdzewnej,
- mosiądzu,
- plastiku.
Za te najlepszej jakości uznaje się nitonakrętki ze stali nierdzewnej, które są nie tylko trwałe i wytrzymałe, ale również odporne na korozje. Tego rodzaju spoiwo jest jednak najdroższe. Niską ceną charakteryzują się nitonakrętki plastikowe, natomiast ich jakość nie zawsze jest właściwa — częściej wykorzystuje się je do łączenia materiałów z tworzyw sztucznych czy skór, które mają funkcjonować wewnątrz. Nitonakrętki stalowe są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest za to doskonała szczelność łączenia, plastikowe nitonakrętki nie przewodzą też prądu
Nitonakrętki — rodzaje ze względu na kształty, rozmiary oraz typ zakończenia
Wybór odpowiednich nitonakrętek ma wpływ na trwałość i bezpieczeństwo nie tylko elementu zespolenia, ale nierzadko również całej konstrukcji. Do wyboru są nitonakrętki wykonane z różnego materiału, ale również:
- o różnym kształcie, na przykład sześciokątne lub okrągłe,
- o różnym rozmiarze, w skali od M3 do M12,
- o różnym typie, szczelne lub otwarte,
- o różnym rodzaju kołnierza, na przykład płaskim bądź stożkowym.
Wady i zalety nitotrzpieni oraz nitonakrętek
Warto zaprezentować podsumowanie cech charakterystycznych nitonakrętek i nitotrzpieni, aby każdy ekspert mógł dopasować sposób łączenia różnych materiałów zgodnie z indywidualnymi oczekiwania w zakresie montażu, ale również patrząc na warunki czy czynniki niekorzystne, jakie mogą występować w danym środowisku.
Do najważniejszych zalet można zaliczyć szybki montaż nitonakrętek, dopasowanie zamontowanej nitonakrętki ze względu na materiał jej wykonania czy rozmiar oraz bezpieczeństwo całej konstrukcji, jeśli zespolenie zostanie wykonane z zastosowaniem właściwej nitonakrętki. Należy jednak uwzględnić również wady tego rodzaju elementów złącznych. Nie wszystkie nitonakrętki:
- są odporne na korozję elektrochemiczną,
- nadają się do łączenia powierzchni walcowej.
Co więcej, zły dobór nitonakrętki może sprawić, że zespolenie nie będzie odporne na duże obciążenie i nie będzie szczelne. Z czasem nitonakrętka może się luzować albo zerwać. Należy też podkreślić, że chociaż nitonakrętki montuje się bez zastosowania kosztownego oprzyrządowania, to jednak monter musi być wyposażony w sprzęt, jakim jest profesjonalna zaciskarka.
FAQ:
- Do czego służą nitonakrętki i nitotrzpienie?
Nitonakrętki i nitotrzpienie służą do zespolenia elementów z różnych materiałów. Wykorzystuje się je na przykład przy łączeniu blach. Dostępne są różne rodzaje nitonakrętek, które można wybierać ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, kształt czy rozmiar. Skutecznie zastępują tradycyjne spawanie.
- Jak przebiega montaż nitonakrętek?
Montaż nitonakrętek jest łatwy i zajmuje nie więcej niż kilkanaście sekund. Do mocowania nitonakrętek wykorzystuje się zaciskarkę. Najpierw wkręca się od strony kołnierza nagwintowany trzpień, a potem osadza nitonakrętkę w otworze. Później należy nitonakrętkę docisnąć do łączonego materiału i wykonać spęczenie poprzez powrotny ruch trzpienia. Ostatnim krokiem jest wykręcenie trzpienia.
- Dlaczego warto stosować nitonakrętki i nitotrzpienie?
Wybór odpowiednich nitonakrętek ze względu na środowisko, warunki czy rodzaj łączonego materiału pozwala stworzyć trwałe lub półtrwałe zespolenie. Nitonakrętki są trwałe i pozwalają uzyskać maksymalną szczelność łączenia. Z powodzeniem zastępują spawanie, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG