Zabezpieczenia instalacji przemysłowych – jak to zrobić?

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?
Bez energii elektrycznej nie mogą funkcjonować żadne nowoczesne przedsiębiorstwa, zwłaszcza z różnych gałęzi przemysłu. Nawet zasilanie maszyn sprężonym powietrzem wymaga podłączenia sprężarki do sieci elektrycznej.
Według wielu przepisów i norm, jakim powinny odpowiadać budynki, przedsiębiorca musi zapewnić osobom zatrudnionym bezpieczeństwo pracy. Koniecznie trzeba więc zadbać, aby poszczególne obwody oraz przewody były chronione przed uszkodzeniami.
W praktyce zabezpieczenia instalacji przemysłowej wyglądają podobnie, co w innych budynkach. Różnicę stanowi natomiast liczba przewodów elektrycznych, jakie trzeba mieć na uwadze. W dalszej części artykułu przedstawiamy kilka funkcjonalnych rozwiązań, które chronią poszczególne obwody czy przewody, a co za tym idzie – także pracowników hali produkcyjnej.
Dławnice w instalacji elektrycznej
W zależności od stosowanych technologii warunki eksploatacyjne w hali przemysłowej mogą być zróżnicowane. Duża wilgotność powietrza, zanieczyszczenia czy wysoka temperatura sprawiają, że nie wszystkie artykuły zabezpieczające sprawdzą się w takim miejscu. Instalacje elektryczne w wymagającym środowisku powoduje potrzebę, aby zastosować odpowiednie materiały budowlane i elementy wykończeniowe. W budynku warto wykorzystać zatem dopasowane dławnice kablowe.
W Biurze Handlowym Janecki prezentujemy szeroki wybór dławnic kablowych od renomowanych producentów. Elementy zwane również „dławikami kablowymi” zapobiegają poruszaniu się przewodów i rozszczelnianiu ścianek czy obudów urządzeń. Po szybkim montażu dławnic można osiągnąć wysoki stopień ochrony przewodów.
Opisywane dławiki kablowe możecie Państwo kupić w wielu wariantach, warto jednak materiał ich wykonania, kształt oraz szczelność (np. IP67 czy IP68), dopasować do potrzeb danego zakładu produkcyjnego. Tego typu produkty to m.in.:
- dławnice z odgiętką, która zapobiega zaginaniu kabla,
- dławnice PG chroniące przewody przed przetarciami i odkształcaniem,
- dławnice bez przeciwnakrętki sprawdzają się w układach sterowania i nie tylko.
Przepusty i przelotki
Do zabezpieczeń, które ułatwią Państwu przeprowadzenie przewodów przez ściany lub obudowy, należą również przepusty lub przelotki. Takie artykuły są w zupełności wystarczające, jeśli w hali przemysłowej nie panują wymagające warunki eksploatacyjne albo w instalacjach domowych. Przelotki służą jako estetyczne wykończenie otworów, a także zabezpieczenie kabli przed przetarciem.
Kabel z przetartą osłoną może przewodzić prąd po metalowej obudowie urządzeń czy innych elementach, co grozi porażeniem prądem – z odpowiednimi przepustami takie ryzyko jest zminimalizowane. Ponadto wybrane rodzaje przelotek utrzymują przewody w miejscu, zatem nie ma mowy o poluzowanych wtykach czy plątaninie kabli, stanowiących zagrożenie dla pracowników.
Bezpieczna instalacja elektryczna – oploty kablowe
Wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się duże liczby urządzeń elektrycznych, występuje niezliczenie wiele kabli. Splątane przewody nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również zagrażają bezpieczeństwu osób zatrudnionych. Co więcej, podczas przeglądów technicznych i napraw mogą utrudniać lokalizację usterek, a przez to – powodują przestoje w pracy. Warto więc dbać o ich bezpieczne ułożenie, np. przy krawędzi ścian oraz pogrupować przewody. Ochronne oploty właśnie temu służą.
Siatkowe lub spiralne oploty kablowe można wykorzystać wszędzie tam, gdzie inne zabezpieczenia (np. opaski zaciskowe) nie zdają egzaminu. Specjalna „owijka” pozwala szybko pogrupować kable i zabezpieczyć je przed czynnikami takimi jak wilgoć, pył czy niska temperatura. Produkt amortyzuje ponadto wibracje, zapobiega uszkodzeniom mechanicznym i zwiększa żywotność przewodów. To doskonałe rozwiązanie do tymczasowego mocowania kabli, a także przy rozgałęzianiu przewodów albo grupowania rur oraz węży
.Czym różnią się oplotki siatkowe od spiralnych?
- Oploty z siatki są wyjątkowo elastyczne, ale ściśle dopasowują się do wiązki przewodów. Dzięki temu wytrzymałe zabezpieczenie można dowolnie wyginać.
- Oploty spiralne pozwalają na dołączenie lub usunięcie pojedynczych kabli z wiązki. Materiał HDPE także chroni przewody przed niekorzystnymi czynnikami, a dodatkowo izoluje je.
Uchwyty kablowe
Produkty, bez których montaż instalacji elektrycznej jest bardzo trudny, to uchwyty kablowe. Zalety tego rozwiązania przypominają nieco oplotki kablowe:
- pozwalają uporządkować przewody,
- utrzymują kable przy ścianie,
- zapobiegają przesuwaniu kabli.
Takie proste elementy z oferty naszego sklepu można mocować do płaszczyzny za pomocą gwoździ i śrub albo wykorzystać ich właściwości samoprzylepne. Po szybkim montażu przewody są zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, a ryzyko potknięć i wielu innych groźnych wypadków w zakładzie przemysłowym skutecznie się zmniejsza. Co więcej, w przypadku uszkodzenia kabli uchwyty przytrzymują je w bezpiecznej pozycji do czasu usunięcia usterki.
Zabezpieczenia do ochrony przeciwporażeniowej, przeciwpożarowej i nie tylko
Przepisy określające zabezpieczenia wymagane w przemyśle to m.in. rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, ale również normy polskie i europejskie.
Akcesoria w ofercie Biura Handlowego Janecki poddano niezbędnym testom i opatrzono kodami norm bezpieczeństwa. Produkty oznaczono także odpowiednią klasą palności. Wiele z prezentowanych zabezpieczeń wykonano z poliamidu samogasnącego (PA 6,6), który zapobiega rozprzestrzenianiu ognia, co jest bardzo ważne w przypadku artykułów prowadzących przewody przez ściany. Zachęcamy więc do zapoznania się z pełną listą zabezpieczeń z naszego asortymentu, a także ich specyfikacją techniczną.
FAQ:
Jak zabezpieczyć instalacje przemysłowe?Trzeba przeanalizować potrzeby zakładu. Jeśli problemem są nieuporządkowane przewody, warto zainwestować w uchwyty. Oplotki zabezpieczają kable przed uszkodzeniami, a dławniki i przelotki chronią kable przechodzące przez ścianki.
Czym zabezpieczyć przewody w zakładzie, w którym panują trudne warunki eksploatacyjne?
Do takich instalacji elektrycznych świetnie sprawdzają się specjalne dławnice kablowe. W zależności od modelu są wyposażone w dodatkowe elementy, aby uszczelnić otwór w ścianie lub obudowie oraz zapobiec zaginaniu przewodów.
Na co zwrócić uwagę, dobierając materiały do zabezpieczania instalacji elektrycznej w przemyśle?
Przede wszystkim warto sprawdzić oznaczenie norm, jakie spełniają zabezpieczenia. Możecie Państwo także przeanalizować materiał wykonania artykułu oraz jego szczelność.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG