Strona główna » BLOG » Wyposażenie szafy sterowniczej
  • Biuro Handlowe Janecki s.j.
    Handlowa 34 lok. 2B
    03-556 Warszawa
    KRS0000524083
    NIP: 5242771979
  • E-mail:k.janecka@bhjanecki.pl
  • Telefon22 679 04 01
    605284603
  • Godziny działania sklepuNie prowadzimy sklepu stacjonarnego. Pod podanym adresem znajduje się biuro
  • Przelewy24
  • iMoje
  • BGŻ

Wyposażenie szafy sterowniczej

Data dodania: 07-04-2021
Co musi znaleźć się w wyposażeniu szafy sterowniczej? Jakie elementy powinna zawierać taka szafa i czym w ogóle jest.


Szafa sterownicza to swoistego rodzaju aparatura przeznaczona do kontrolowania urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych, pneumatycznych lub elektronicznych znajdujących się na terenie zakładu przemysłowego. Skuteczne funkcjonowanie zapewnić jej może wysokiej jakości wyposażenie, o którym opowiemy w niniejszym artykule.
Skontaktuj się z nami!
Co znajduje się w szafie sterowniczej?

Podstawą funkcjonalności szafy sterowniczej jest właściwy montaż elementów jej wyposażenia. Powinien on uwzględniać zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich znajdujących się w niej przewodów, kabli i połączeń. Narażone są one bowiem przede wszystkim na urazy mechaniczne i wysoką temperaturę pracy urządzenia. Jednym z akcesoriów wykorzystywanych do tego celu jest uniwersalny przepust centrujący, zapewniający bezawaryjne zabezpieczenie przewodu. Jego użycie uniemożliwia ocieranie się kabla o ostre krawędzie układu szafy, a także wpływa na ogólne utrzymanie porządku w jej zawartości. Użytkowanie tego typu przelotek decyduje o wysokiej jakości wykonania szafy sterowniczej. Dodatkową korzyścią jej zastosowania jest natomiast estetyczne wykończenie instalacji w środku kabiny.
Wyposażenie szafy sterowniczej

Standardowa konstrukcja wnętrza szafy sterowniczej zawiera elementy warunkujące jej zasilanie, właściwy rozdział energii elektrycznej, sygnalizację oraz sterowanie elementami wykonawczymi. W tym zakresie wyszczególnić można takie części jak sterowniki, przekaźniki elektryczne, styczniki, wyłączniki nadprądowe czy listwy zaciskowe. Ich bezpieczeństwo w wielu zastosowaniach mogą zapewnić przepusty kablowe HV. Podobnie jak pozostałe tulejki zapobiegają one przecieraniu się przewodów i kabli, a także umożliwiają szybki i skuteczny montaż instalacji niewymagający użycia narzędzi. Wielu klientów decyduje się na ten model przepustów pochodzący z USA także ze względu na jego samo gasnące właściwości oraz odporność na wysoki zakres temperatur (nawet do +105 st. C).

Akcesoria do szaf

Szafy sterownicze najczęściej umieszcza się na ścianie. Zabezpieczane są one konstrukcją z wysoce wytrzymałych materiałów, by zapewnić pełną ochronę elementom się w nich znajdującym. Obecność szafy ochraniającej zespół urządzeń elektrycznych jest niezbędna, ponieważ zapobiega ona szkodliwemu wpływowi czynników zewnętrznych, takich jak urazy mechaniczne, wilgoć, pył, substancje chemiczne. Jej budowa musi cechować się więc wyjątkowo dużą szczelnością.

Przepusty, przelotki i tulejki - dlaczego ich obecność ma znaczenie?

Zagrożenie dla funkcjonowania konstrukcji urządzenia i zawartej w niej instalacji elektrycznej mogą stanowić także czynniki wewnętrzne. Najczęściej należy do nich wysoka temperatura lub proces przemieszczania się elementów wewnętrznych szafy spowodowane jej pracą. Konsekwencje tego zjawiska redukować może natomiast obecność specjalnych przepustów kablowych. Fakt ten jest szczególnie widoczny, gdy szafa sterownicza zawiera przegrody, przez które muszą przebiegać dane łącze. Taka sytuacja naraża kabel na urazy mechaniczne, czemu zapobiec może w pełni obecność przepustów do płytkich otworów. Użytkowanie tego typu akcesoria unieruchamia ponadto przewód, utrzymując większy porządek instalacji sterowniczej.

Wyposażenie szafy sterowniczej

Zapewnienie bezpieczeństwa szafie sterowniczej i jej zawartości pozwala na uniknięcie uszkodzeń jej instalacji, a co za tym idzie ponoszenia kolosalnych strat finansowych. Zdarza się bowiem, że dana szafa przeznaczona jest do kontroli procesów produkcyjnych całego zakładu przemysłowego. Zakłócenie jej funkcjonowania może doprowadzić nawet do ich zatrzymania. W przypadku większości układów taka sytuacja generuje wysoce odczuwalne straty dla przedsiębiorstwa. To dodatkowo potwierdza wagę dochowania dbałości w budowie szafy sterowniczej, a także jej późniejszej eksploatacji.

Bezpieczeństwo zawartości szafy sterowniczej

Brak utrzymania właściwego bezpieczeństwa szafy sterowniczej zagraża nie tylko stratom finansowym lub materialnym, ale również całemu funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Dokładność wykonania i montażu konstrukcji jej zawartości ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie. Nawet nieznaczne uchybienia w tym zakresie mogą zaważyć na znaczących uszkodzeniach. Tego typu sytuacjom mogą zapobiec natomiast proste rozwiązania, takie jak zabezpieczanie przewodów i kabli za pomocą specjalnych przepustów i tulejek.

Biuro Handlowe Janecki - renomowany dystrybutor akcesoriów marki Heyman

BH Janecki już od 20 lat oferuje swoim klientom najwyższej jakości akcesoria monterskie i elektryczne na rynku. Firma ta swoją pozycję wypracowała na podstawie kompleksowej obsługi klienta i odpowiedzi na jego indywidualne potrzeby. Fakt ten umożliwiła dogłębna znajomość branży i wieloletni kontakt ze specjalistami w dziedzinach przemysłowych, budowlanych i elektrycznych.
 

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości akcesoriów takich jak przepusty kablowe, zaślepki do otworów, tulejki odprężające, nitonakrętki i nitotrzpienie - skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać Ci właściwy model produktu dla konkretnego zastosowania.

Skontaktuj się z nami!

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 

1. Co zawiera szafa sterownicza?

Szafa sterownicza zawiera instalację elektryczną odpowiadającą za pracę układów maszyn znajdujących się na terenie zakładów przemysłowych. Mogą się na nią składać: sterowniki dedykowane lub samo programowalne, przewody i elementy sygnalizacyjne. Ostateczne wyposażenie poszczególnych szaf może się nieco różnić.

2. Co zabezpiecza pracę szafy sterowniczej?

Pracę szafy sterowniczej zabezpiecza przede wszystkim jej zewnętrzna rama, drzwi z zamkiem, plecy, płyta montażowa oraz zespół płyt podłogowych. Niebagatelne znaczenie mają natomiast także akcesoria wykorzystywane do zabezpieczeń wewnętrznych, czyli między innymi przepusty i złącza oraz inne elementy stanowiące część zabudowy wewnętrznej szafy.

3. Z jakiego materiału może być wykonana obudowa szafy sterowniczej?

Obudowa szafy sterowniczej może być wykonana ze stali nierdzewnej, blachy ocynkowanej, aluminium, tworzywa sztucznego, lub blachy malowanej farbą proszkową. Warto w tym miejscu pamiętać, że wysokiej jakości obudowa szafy powinna spełniać wymogi określone normą PN-EN 60529.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu