Strona główna » BLOG » Rodzaje i wymiary dławnic kablowych
  • Biuro Handlowe Janecki s.j.
    Handlowa 34 lok. 2B
    03-556 Warszawa
    KRS0000524083
    NIP: 5242771979
  • E-mail:k.janecka@bhjanecki.pl
  • Telefon22 679 04 01
    605284603
  • Godziny działania sklepuNie prowadzimy sklepu stacjonarnego. Pod podanym adresem znajduje się biuro
  • Przelewy24
  • iMoje
  • BGŻ

Rodzaje i wymiary dławnic kablowych

Data dodania: 30-04-2021
Czym są dławice kablowe i gdzie znajdują swoje zastosowanie? Jakie rodzaje i wymiary dławnic wyróżniamy?


Dławnice kablowe inaczej nazywane są dławikami. Wykorzystuje się je do uszczelniania przejść przewodów w urządzeniach elektrycznych oraz szafach sterowniczych. Zabieg ten zapewnia przewodom stabilizację i redukuje prawdopodobieństwo ich uszkodzeń. O rodzajach i wymiarach dławnic opowiemy nieco więcej w niniejszym artykule.
Skontaktuj się z nami!
Dlaczego warto stosować dławnice kablowe?
Podstawowym zastosowaniem dławnic kablowych jest zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania urządzeń elektrycznych szczególnie w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Zabezpieczanie przewodów z ich użyciem przejawia się na kilka następujących sposobów:
Rozmiary dławnic kablowych
  • zapobieganie skręcaniu się przewodów,
  • ochrona przed ocieraniem się kabli o ostre krawędzie przejść kablowych,
  • zabezpieczenie przed wyrwaniem lub przerwaniem przewodu podczas pracy urządzenia i jego niewłaściwej eksploatacji,
  • zapobieganie podatności przewodów na wstrząsy spowodowane pracą urządzeń,
  • ochrona poszczególnych części urządzeń i szaf sterowniczych przed dostawaniem się wilgoci, pyłów i innych zanieczyszczeń,
  • ochrona przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz oraz skrajnie wysokie i niskie temperatury.
Rozmiar przepustu kablowego
Rozmiar przepustu kablowego dobierany jest do wielkości danego przelotu kablowego. Branża akcesoriów elektrycznych oferuje dużą różnorodność modeli w tym zakresie. Dla przykładu Biuro Handlowe Janecki dysponuje dławnicami z gwintem PG w rozmiarach od PG7 do PG16. W przypadku dławnic bez przeciwnakrętki zakres ten mieści się natomiast w graniach od M16 do M25. Szczegółową tabelę rozmiarów zawiera każdy poszczególny opis produktu.
Dławnice kablowe - rodzaje
Wybór właściwej dławnicy kablowej dla danego zastosowania warunkuje nie tylko znajomość ich rozmiarów, ale także rodzajów. Każda charakterystyka przypadku może wymagać bowiem innej konstrukcji lub materiału przepustu.
Dławnica bez przeciwnakrętki
Doskonałym przykładem nieprzypadkowej konstrukcji dławnicy kablowej jest dławnica IP68. Jej ponadprzeciętna wytrzymałość świetnie sprawdza się przy budowie szaf sterowniczych i aparatur przemysłowych oraz w technikach pomiarowych i automatyzacyjnych. Wyprodukowany ze specjalnego poliamidu i elastomeru przepust zapewnia wieloletnią trwałość połączenia. Materiał ten ponadto odporny jest na działanie skrajnie zróżnicowanych temperatur. Nie trzeba w jego przypadku martwić się o jakość uszczelnienia przejścia przewodowego, które zapewni pełne bezpieczeństwo konstrukcji urządzenia. Cechą charakterystyczną dławnicy IP68 jest możliwość zastosowania jej w urządzeniach Offshore oraz okrętach podwodnych. Na uwagę zasługuje także jej innowacyjny system szybkiego montażu mający niepodważalny wpływ na ergonomię pracy specjalistów wspomnianych branży.
Przepusty kablowe i ich różnorodność
Niezwykle więc ważne jest, aby sklep z akcesoriami elektrycznymi był wyposażony w bogactwo różnorodnych modeli dławnic kablowych. Możliwość zakupu potrzebnych elementów monterskich i elektrycznych w jednym, sprawdzonym miejscu niepodważalnie ułatwia pracę o charakterze budowlanym.
Dławnica z gumy EPDM
Żadna sklepowa kolekcja dławnic nie powinna zostać pozbawiona modelu przepustu z gumy. Przeznaczony jest on przede wszystkim do prac monterskich w ciasnych miejscach i ścianach o dużej grubości. Dzięki gumowemu materiałowi dławnica IP67 odporna jest ponadto na ozon oraz warunki atmosferyczne. Świetnie sprawdza się w zastosowaniach zewnętrznych, chroniąc urządzenia przed wpływem pyłów, kurzu i wilgoci. Tulejka z podwójną membraną ma właściwości amortyzujące. Zabezpiecza i odciąża ona kabel podczas wstrząsów spowodowanych pracą urządzeń, eksploatacji lub ich awarii. To determinuje jej częste zastosowanie przy produkcji kotłów. Bez otworu kablowego dławnica IP67 może pełnić funkcję zaślepki.
Rodzaje przepustów kablowych
Stopień ochrony (IP) przepustów kablowych jest zależny od materiałów użytych do ich produkcji. Niektóre warunki ich zastosowania różnić się mogą bowiem takimi parametrami jak: temperatura, stopień zagrożenia konkretnymi substancjami chemicznymi, poziom wilgotności. W związku z tym poszczególne modele przepustów kablowych mogą być wykonane z takich materiałów jak:
  • stal,
  • guma,
  • poliamid z włóknem szklanym,
  • inne tworzywa sztuczne.
Stopień bezpieczeństwa, jaki może zapewnić dany model przepustu kablowego, uwarunkowany jest także typem jego konstrukcji. Świetnie prezentuje to dławnica PG z odgiętką kablową. Jej wydłużona budowa zapobiega załamywaniu się kabli i uszkodzeniom jej struktury. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku kabli stanowiących element ruchomej części maszyn i narzędzi ręcznych, a także kabli giętkich.
Do zalet standardowych dławnic PG należy
  • Funkcja przepustu i odciążki w jednym
  • Możliwość zastosowania w otworach gwintowanych i zwykłych
  • Ochrona przed załamywaniem kabli
  • Odporność temperaturowa w zakresie -20 st. C do +80 st. C
  • Stabilność montażu
Biuro Handlowe Janecki - rekomendowany dystrybutor akcesoriów elektrycznych na rynku
Kompleksowość oferty Biura Handlowego Janecki wynika przede wszystkim z naszej dogłębnej znajomości branży elektrycznej i monterskiej. Na rynku funkcjonujemy od ponad 20 lat, co wskazuje na nasze doświadczenie w dziedzinie sprzedaży detalicznej i hurtowej akcesoriów elektrycznych. Każdego dnia odpowiadamy na oczekiwania nawet najbardziej wymagających specjalistów branży. Oferujemy produkty nie tylko wytrzymałe na eksploatację, ale także łatwe w montażu. W naszym asortymencie znajdą Państwo dławnice kablowe niemieckiej marki HEYMAN, zgodne z certyfikatem ISO 90001. Oprócz wysokiej jakości produktów równie ważny jest dla nas wysoki standard obsługi klienta. Do każdego kontaktu podchodzimy indywidualnie i służymy pomocą w zakresie wyboru właściwych materiałów i akcesoriów. Z przyjemnością pomagamy także w samym procesie zakupu internetowego. Wszystkie produkty i informacje znajdą Państwo także w ofercie dławnic kablowych na naszej stronie internetowej bhjanecki.pl. Skontaktuj się z nami!
FAQ - najczęściej zadawane pytania
 

1. Gdzie najczęściej wykorzystywane są dławnice kablowe?

Przepusty kablowe najczęściej wykorzystywane są w transporcie, energetyce oraz przemyśle spożywczym, rolnym, morskim i chemicznym.

2. Jakie jest podstawowe zastosowanie dławnic kablowych?

Ochrona przewodów i innych elementów urządzeń elektrycznych przed urazami mechanicznymi i chemicznymi.

3. Z czego może być wykonana dławnica kablowa?

Dławnica kablowa może być wyprodukowana z gumy, poliamidu oraz innych tworzyw sztucznych.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu