Strona główna » BLOG » Mocowanie kabli bez wiercenia – 3 pomysły
  • Biuro Handlowe Janecki s.j.
    Handlowa 34 lok. 2B
    03-556 Warszawa
    KRS0000524083
    NIP: 5242771979
  • E-mail:k.janecka@bhjanecki.pl
  • Telefon22 679 04 01
    605284603
  • Godziny działania sklepuNie prowadzimy sklepu stacjonarnego. Pod podanym adresem znajduje się biuro
  • Przelewy24
  • iMoje
  • BGŻ

Mocowanie kabli bez wiercenia – 3 pomysły

Data dodania: 08-02-2023

Instalacja kabli bez wiercenia to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Nie tylko eliminuje konieczność stosowania wiertarek, ale również bardzo szybko pozwala uporać się z poplątanymi przewodami. Mocowanie kabli bez wiercenia ma jednak o wiele więcej zalet, nic więc dziwnego, że staje się coraz popularniejszy. Istnieje kilka sposobów, jak montować kable bez wiercenia – poznajcie 3 nasze pomysły!



Instalacja bez wiercenia – dlaczego warto?

Zazwyczaj do mocowania kabli najlepiej jest przystąpić podczas remontu. Wówczas z powodzeniem umieścicie Państwo przewody pod tynkiem, gdzie nie będą się plątać, a jednocześnie uzyskają estetyczne wykończenie. Nie zawsze można jednak przeprowadzić szereg prac tynkarskich, a rozwiązania natynkowe nie zdają egzaminu. Przykładowo osoby wynajmujące domy i mieszkania są zdane na mocowanie przewodów bez wiercenia otworów w ścianach.

Wbrew pozorom mocowanie kabli bez potrzeby wiercenia ma swoje zalety. To schludne i „czyste” wyjście z problemów, ponieważ bez wiercenia otworów nie powstaje kłopotliwy pył. Co więcej, instalacja jest o wiele szybsza oraz nie wymaga wykorzystania wiertarki, stanowi więc świetną opcję dla osób, które nie dysponują odpowiednim sprzętem. Mocowanie kabli do ściany może być zatem z powodzeniem wykorzystywane jako tymczasowe lub stałe rozwiązanie.

Mocowanie kabli bez wiercenia a bezpieczeństwo

Nawet w przypadku tymczasowych rozwiązań warto postawić na solidne przymocowanie kabli do ściany. Odpowiednie rozmieszczenie przewodów to sposób na ich organizację – dzięki temu od razu widać funkcję każdego z nich. W razie usuwania usterki lub wymiany urządzeń system mocowania pozwala skutecznie przyspieszyć pracę. Co więcej, brak poplątanych kabli na podłodze zapobiega również niebezpiecznym potknięciom i zmniejsza ryzyko wypadków w domu, garażu czy zakładzie pracy. Warto zatem pamiętać, że uchwyty kablowe to nie tylko rozwiązanie estetyczne, ale i funkcjonalne.

Jak zamontować przewody bez wiercenia?

Istnieje kilka różnych sposobów na to, jak przeprowadzić mocowanie kabli bez wiercenia, na przykład za pomocą pasków samoprzylepnych, specjalnych klipsów lub opasek – poniżej opisujemy nasze pomysły na ich instalację. Każda metoda ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, aby wybrać tę, która najlepiej odpowiada Państwa potrzebom. Dzięki starannemu planowaniu i przygotowaniu możecie z powodzeniem zainstalować kable bez wiercenia w domu, biurze i nie tylko.

Samoprzylepne uchwyty do mocowania kabli

Najprostszym sposobem na montaż kabli do ściany bez potrzeby wiercenia jest ich przyklejenie. Nie chodzi tutaj jednak o stosowanie taśm. Specjalne uchwyty montażowe posiadają z jednej strony warstwę solidnego kleju, a z drugiej klipsy. Od zamocowania kabli za ich pomocą dzielą Państwa jedynie 4 kroki.

  1. Oszacujcie, ile uchwytów potrzebujecie (w zależności od ich długości oraz ciężaru).
  2. Zaznaczcie punkty mocowania kabli.
  3. Usuńcie naklejkę zabezpieczającą klej.
  4. Dociśnijcie uchwyt klejem do ściany.

Dzięki takim elementom wiercenie otworów w ścianie lub suficie jest zupełnie zbędne. Od razu po instalacji uchwytu możecie Państwo zamocować w klipsie okrągły, płaski kabel albo kilka cieńszych przewodów.

Uchwyty samoprzylepne dostępne w ofercie Biura Handlowego Janecki są łatwe w montażu, dzięki czemu pozwalają na dostosowanie pozycji elementu do instalacji. Co więcej, zarówno klej, jak i tworzywo są odporne na niekorzystne warunki.

Uchwyty do mocowania rurek instalacyjnych i kabli za pomocą opasek

Kolejny pomysł na mocowanie kabli do ściany sprawdza się świetnie w przypadku większych wiązek przewodów. Jeśli macie Państwo do czynienia z taką instalacją, z pewnością przydadzą się uchwyty montażowe z opaskami kablowymi. Płaskie elementy pozwalają na przeprowadzenie przez środek opaski zaciskowej lub specjalnej obejmy na kable.

Instalacja uchwytów wygląda bardzo podobnie do standardowych uchwytów samoprzylepnych. Z powodzeniem przykleicie je Państwo do rozmaitych powierzchni (np. tynku, stali ocynkowanej czy chociażby drewna). Po montażu wystarczy przez konstrukcję uchwytu przeprowadzić opaskę zaciskową i za jej pomocą zaczepić kable.

Na rynku znajdziecie Państwo również inne elementy, które mają wbudowane obejmy. Wówczas opaska zaciskowa stanowi integralną część uchwytu i nie trzeba martwić się potrzebą dokupienia „trytytek” albo utrzymywaniem ich w odpowiednim miejscu. Sporym atutem uchwytów tego rodzaju jest możliwość mocowania rurek instalacyjnych.

Uchwyty kablowe do instalacji na krawędzi

Zdarza się, że samoprzylepny klej na uchwytach nie sprawdza się ze względu na miejsce instalacji. Jeśli chcecie Państwo poprowadzić instalację elektryczną przy krawędzi, warto wykorzystać do tego odpowiednie uchwyty. Specjalne elementy dostępne w ofercie Biura Handlowego Janecki – klipsy do montażu kabli na krawędziach – skutecznie pozwalają uniknąć wiercenia otworów w ścianach.

Uchwyty krawędziowe można z powodzeniem wykorzystać m.in. na:

  • częściach mebli,
  • parawanach i ściankach działowych,
  • półkach,
  • rynnach.

Co więcej, ich montaż nie wymaga stosowania kleju – wystarczy wsunąć uchwyt na kant w określonym miejscu, a następnie wprowadzić do klipsa wybrane przewody. Uchwyt kantowy jest stabilny, klips zaś umożliwia wielokrotne wpinanie lub usuwanie kabli. Wówczas dzięki takiemu elementowi możecie Państwo zachować pełną estetykę i bezpieczeństwo instalacji.

Czym przymocować kabel do ściany?

Wbrew pozorom, aby przymocować kabel do ściany, sufitu lub posadzki, wcale nie trzeba nawiercać otworów. Z powodzeniem można wykorzystać elementy opisane powyżej i szybko stworzyć optymalne zabezpieczenie przewodów bez wykorzystania wiertarki.

Dla dodatkowej ochrony przed przesuwaniem przewodów warto wykorzystać dopasowane klemy lub zapinki kablowe. Plastikowe elementy zatrzymują kabel przechodzący przez uchwyt i utrzymują go w miejscu, nie ma zatem mowy o nierównomiernym rozłożeniu przewodów czy nieestetycznym plątaniu.

Bez względu na to, którą metodę wybierzecie, instalacja kabli bez wiercenia pomoże Państwu zaoszczędzić czas i pieniądze, zapewniając jednocześnie bezpieczne mocowanie. Dzięki odpowiednim artykułom możecie Państwo łatwo przymocować wiązki przewodów bez konieczności wiercenia otworów w ścianach lub suficie, a nawet bez stosowania jakichkolwiek dodatkowych narzędzi.

FAQ

  • Kiedy warto zdecydować się na montaż kabli bez wiercenia?

Przykładowo, jeśli nie można przeprowadzić remontu albo z różnych przyczyn nawiercić otworów w ścianach. Zróżnicowane sposoby mocowania kabli bez wiercenia mogą stanowić zarówno tymczasowe, jak i stałe rozwiązanie.

  • Jak zamocować kable bez wiercenia?

Można wykorzystać do tego m.in. samoprzylepne uchwyty montażowe do pojedynczych kabli (z klipsami), do wiązek przewodów (z opaskami zaciskowymi) lub uchwyty do montażu na krawędzi.

  • Czy można przymocować kabel do elewacji bez wiercenia?

Tak! Wiele z prezentowanych rozwiązań z powodzeniem można zastosować na zewnątrz, np. elementy do mocowania kabli na krawędzi rynny czy dachu.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu