Strona główna » BLOG » Jak zapobiegać zwarciom?
  • Biuro Handlowe Janecki s.j.
    Handlowa 34 lok. 2B
    03-556 Warszawa
    KRS0000524083
    NIP: 5242771979
  • E-mail:k.janecka@bhjanecki.pl
  • Telefon22 679 04 01
    605284603
  • Godziny działania sklepuNie prowadzimy sklepu stacjonarnego. Pod podanym adresem znajduje się biuro
  • Przelewy24
  • iMoje
  • BGŻ

Jak zapobiegać zwarciom?

Data dodania: 13-04-2023

Dzisiaj trudno wyobrazić sobie budynek bez prądu. Niezależnie, czy chodzi o dom, biurowiec, czy halę produkcyjną, instalacje elektryczne są narażone na niebezpieczne zwarcia. W ich wyniku mogą ucierpieć zarówno urządzenia podpięte do sieci, jak i instalacja oraz użytkownicy budowli, dlatego warto wiedzieć, jakie zabezpieczenia zastosować. W tym artykule podpowiadamy, jak zapobiegać zwarciom.



alt


Zwarcie elektryczne – co to właściwie jest?

Aby poznać sposoby na zabezpieczenie przed zwarciami, warto najpierw zdefiniować to pojęcie i sprawdzić, skąd się bierze. Zwarcie elektryczne (zwane także spięciem) to gwałtowny przepływ energii elektrycznej przez instalację elektryczną. Zwarciu elektrycznemu mogą towarzyszyć np.:

  • nagły trzask,
  • wybicie korków,
  • dym i płomienie.

Wszystko to dlatego, że prąd zwarciowy jest większy od prądu roboczego, zatem może niszczyć przewody i urządzenia elektryczne. Zwarcie elektryczne powstaje najczęściej w wyniku połączenia żył przewodów obwodu, np. pomiędzy dwiema żyłami fazowymi (efekt uszkodzenia izolacji), neutralnymi i fazowymi albo fazowymi i ochronnymi. Zobaczmy, co to oznacza w praktyce.

Awaria instalacji elektrycznej – wybrane przyczyny

  • Przeciążenie instalacji elektrycznej w domu – podłączenie zbyt wielu urządzeń w jednym pomieszczeniu.
  • Nieprawidłowe podłączenie urządzeń elektrycznych w obwodzie – zepsute urządzenie lub wtyczka, która uległa zniszczeniu mogą doprowadzić do spięcia.
  • Uszkodzenie przewodów – wystarczy, że warstwa izolacyjna kabla będzie uszkodzona, a łatwo jest o dalsze awarie.
  • Przegrzanie się instalacji elektrycznej – do takich sytuacji najczęściej dochodzi latem.
  • Burze – wyładowania atmosferyczne mogą łatwo powodować zwarcia elektryczne.
  • Wilgoć w gniazdku – warto zabezpieczyć się, wykorzystując w kuchni i łazience specjalne osłony.

Co robić w przypadku zwarcia elektrycznego?

Zwarcie instalacji elektrycznej grozi pożarem, jednak nie zawsze nim skutkuje. Państwa postępowanie powinno być więc dopasowane do sytuacji. Przykładowo, jeśli zwarcie elektryczne wybiło korki ze skrzynki bezpiecznikowej, wystarczy je po prostu włączyć. Może to wymagać jednak odłączenia urządzeń elektrycznych obciążających sieć (kiedy w kuchni korzysta się jednocześnie z miksera, czajnika elektrycznego i zmywarki czy piekarnika).

Jeżeli sytuacja jest poważniejsza, należy zachować zimną krew i postąpić według poniższych wskazówek.

  1. Natychmiast odłączyć dopływ prądu, wyłączając bezpieczniki.
  2. Odszukać miejsce zwarcia elektrycznego, np. uszkodzony kabel, i ocenić stan bezpieczników.
  3. Jeśli problem został spowodowany przez bezpieczniki, należy je wymienić lub skorzystać z pomocy fachowca.
  4. W przypadku pożarów instalacji elektrycznej, trzeba niezwłocznie zawiadomić straż pożarną oraz innych użytkowników budynku. Proszę pamiętać, że do gaszenia urządzeń elektrycznych nie wolno stosować wody, a jedynie gaśnice śniegowe lub proszkowe!

Awarie starych instalacji elektrycznych mogą wymagać zaś całkowitej wymiany instalacji lub jej modernizacji.

Jak zapobiegać zwarciom w instalacji elektrycznej?

Zapobieganie zwarciom elektrycznym nie jest zbyt skomplikowane, ale może oszczędzić Państwu mnóstwa zmartwień. Najważniejsza kwestia to przeprowadzanie regularnych przeglądów skrzynki bezpiecznikowej oraz urządzeń podłączanych do sieci (wraz z ich przewodami). Warto także poprosić o pomoc specjalistów, którzy fachowo skontrolują stan instalacji elektrycznej. Gaśnica w budynku również powinna zostać poddawana specjalistycznym przeglądom.

Można także przemyśleć zainstalowanie pewnych zabezpieczeń w budowli. Systemy sygnalizacji pożaru stosowane m.in. w hotelach skutecznie chronią gości i personel – warto więc zastanowić się nad podobnym rozwiązaniem dostosowanym do charakteru budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest także ochrona kabli przed uszkodzeniami mechanicznymi dzięki odciążkom.

Tuleja odprężająca a zwarcia elektryczne

Biuro Handlowe Janecki ma w swojej ofercie kilka produktów, które skutecznie zapobiegają uszkodzeniom kabli, a opisywane przelotki to jeden z najlepszych wyborów. Tuleje odprężające to elementy zaciskowe na przewody wielodrutowe – wystarczy przeprowadzić kabel przez przepust, aby zabezpieczyć go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nawet pozornie małe uszkodzenie izolacji może prowadzić do niebezpiecznego zwarcia elektrycznego, warto więc zainwestować w bezpieczeństwo instalacji, urządzeń oraz użytkowników budynku.

Jak właściwie działa odprężająca tuleja? Minimalizujemy ryzyko wystąpienia zwarcia, tworząc dodatkową warstwę izolacyjną na przewodzie. Kabel przechodzący przez ścianki czy obudowy sprzętów jest narażony głównie na przetarcia, ale również inne uszkodzenia mechaniczne. W Biurze Handlowym Janecki prezentujemy Państwu kilka rodzajów przelotek dostosowanych do konkretnego zastosowania, każdy produkt został jednak wykonany z tworzywa zapobiegającego rozprzestrzenianiu płomieni (poliamid samogasnący).

Tuleje odprężające – dodatkowe zalety

  • Zapobiegają zaginaniu kabli – przelotki (zwłaszcza modele z odgiętką) utrzymują przewód w prostej pozycji, a w razie zagięcia, samoczynnie go stabilizują.
  • Unieruchamiają przewody – w ten sposób nie tylko zapobiegają przetarciom izolacji, ale również potknięciom czy wyrwaniu kabla z wtyczki.
  • Pozwalają ułożyć kabel w dogodnej lokalizacji – nasze przepusty pełnią więc funkcję porządkową.
  • Chronią kable przed innymi niekorzystnymi czynnikami – odciążki są niewrażliwe na wstrząsy czy wysoką i niską temperaturę (-35℃ do +105℃), dlatego gwarantują Państwu pełne bezpieczeństwo.
  • Mogą służyć do łączenia żył przewodów elektrycznych – prezentowane produkty mają dodatkowo możliwość porządkowania i kierunkowania kilku drobnych przewodów jednocześnie.

Bogata paleta rozwiązań sprawia, że z pewnością znajdziecie Państwo u nas coś dla siebie. Przelotki są dostosowane do kabli okrągłych i płaskich, a ponadto można instalować je po lub przed montażem przewodu w ścianie.

Inne sposoby na zabezpieczenie przewodów

W naszym asortymencie znajdziecie Państwo więcej artykułów przystosowanych do kabli. W przypadku urządzeń elektrycznych odpowiednia gospodarka kablami nieraz decyduje o bezpieczeństwie całej instalacji elektrycznej. Oferowane materiały takie jak przepusty uporządkują przewody, zapobiegną ich przesuwaniu, oraz ochronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mogą je Państwo zastosować i w ten sposób zminimalizować ryzyko pożaru, porażenia prądem oraz wiele innych niebezpiecznych sytuacji.

FAQ

  • Kiedy może dojść do zwarcia elektrycznego?

Spięcie elektryczne może nastąpić, jeśli występują długotrwałe przeciążenie sieci, zjawiska atmosferyczne, uszkodzone przewody, przegrzanie instalacji elektrycznej lub błędne podłączenie urządzeń.

  • Co robić w razie zwarcia elektrycznego?

Najpierw trzeba odłączyć dopływ prądu (bezpieczniki automatyczne samoczynnie go przerywają), aby nie ryzykować porażeniem prądem, następnie ocenić sytuację i wezwać fachowca albo straż pożarną i rozpocząć ewakuację.

  • Jak zapobiec zwarciom elektrycznym?

Instalacja elektryczna powinna być poddawana regularnym przeglądom. Warto także zainwestować w specjalne zabezpieczenia do kabli, jak nasze tuleje odprężające.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
ostatnio oglądane produkty
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu