Jak montować nitonakrętki?
Skontaktuj się z nami!
Nitonakrętka jest metalowym rodzajem nitu z częścią gwintowaną wewnętrznie. Wykorzystuje się ją do łączenia różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych, w tym blach, tworzyw sztucznych, a także i innych profili. Wybierając nitonakrętkę w celach monterskich, nie trzeba martwić się o poziom szczelności i wytrzymałości poszczególnych łączeń. Cechą charakterystyczną użytkowania nitonakrętek jest bowiem konieczność jej zamknięcia poprzez spęcznienie trzpienia i jego wykręcenie. Tradycyjna nitonakrętka składa się z następujących elementów:
- kołnierza,
- części gwintowanej,
- części niegwintowanej.
Obecność części gwintowanej umożliwia dokładniejsze dociągnięcie kołnierza nitonakrętki do powierzchni materiału, a także wkręcenie w nią śruby.
Jak montować nitonakrętki?
Montaż nitonakrętek przebiega w bardzo szybki prosty sposób i trwa zazwyczaj jedynie kilka lub kilkanaście sekund. Montowanie nitonakrętek umożliwia ich zarówno gwintowana, jak i niegwintowana część. Cały proces przebiega w sposób następujący:
- Pierwszym krokiem w zakresie montażu nitonakrętki do jakiegokolwiek materiału jest wkręcenie nagwintowanego trzpienia od strony jego kołnierza.
- Następnie należy umieścić nitonakrętkę w otworze i docisnąć kołnierz do materiału.
- Kolejnym krokiem jest wykonanie tak zwanego spęcznienia nitonakrętki, czyli usunięcie jej trzpienia poprzez ruch powrotny i jego wykręcenie. Dzięki ryflowaniu i specjalnym wypustkom nitonakrętka nie powinna obracać się wokół własnej osi i pozostać stabilnie osadzona wewnątrz otworu materiału.
Biuro Handlowe Janecki - najlepsze źródło nitonakrętek na rynku
Biuro Handlowe Janecki jest sklepem internetowym, który w swojej ofercie zawiera wszystkie niezbędne akcesoria elektryczne, które poziomem jakości odpowiedzą zarówno profesjonalnemu, jak i doraźnemu zastosowaniu. W asortymencie znajdują się takie elementy jak zaślepki do otworów technologicznych, uchwyty kabli, przepustki lub przelotki, lub tuleje odprężające. Nieodłącznym elementem oferty Biuro Handlowe Janecki jest także szeroki wybór funkcjonalnych nitonakrętek. Ich poszczególne pozycje różnią się między sobą wielkością i materiałem wykonania. Dzielą się na te wykonane ze stali i monelu.
Nitonakrętka z monelu z kołnierzem zredukowanym
Zdarza się, że stal nierdzewna w zetknięciu z wyjątkowo wymagającymi warunkami nie wystarcza w kontekście ich satysfakcjonującego zastosowania. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się nitonakrętka z kołnierzem zredukowanym z jednego z najodporniejszych materiałów na rynku, jakim jest monel. Monel odporny jest na wszelkie reakcje chemiczne z innymi związkami, a ponadto jego twarda struktura umożliwia niezwykle trwałe i stabilne połączenia różnego rodzaju materiałów. Monel zachowuje wieloletnia wytrzymałość nitonakrętki nawet w silnie zasolonych wodach, dlatego wykorzystuje się go w tworzeniu mocowań do masztów na jachtach morskich. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się także ze szczegółową specyfikacją innych modeli nitonakrętek wykonanych z monelu, obecnych w sklepie Biura Handlowego Janecki.
Nitonakrętka AVK ze stali ocynkowanej
Na szczególną uwagę zasługuje nitonakrętka AVK ze stali z dodatkową powłoką cynkową. Warstwa cynkowa bezpośrednio wpływa na siłę zacisku nitonakrętki, a także jej wysoką odporność na korozję elektrochemiczną. Ponadto jest to nitonakrętka cynkowana charakteryzująca się:
- wysokim momentem obrotowym,
- bardzo płaską główką zapewniającą schludność estetyczną konstrukcji,
- dużym zakresem zacisku, co daje możliwość wykorzystania jej w przy materiałach o różnych grubościach,
- gwintem walcowanym, który jest aż o 30% trwalszy niż gwint nacinany.
Jak montować nitonakrętki przy użyciu nitownicy?
Podczas montowania nitonakrętek za pomocą nitownicy kluczowe jest dobranie jej części roboczej do wielkości nitonakrętki, która zazwyczaj występuje w trzech podstawowych rozmiarach: M4, M5 i M6. Kolejnym krokiem jest wsunięcie bolca z tyłu narzędzia w taki sposób, by zmieściła się na nim cała nitonakrętka. Następnie część roboczą nitownicy należy włożyć do wcześniej przygotowanego otworu i nacisnąć spust. Użycie nitownicy zapewnia silne i stabilne zaciśnięcie nitonakrętki na materiale. Wybierając właściwą nitownicę, warto rozważyć jej wersję uniwersalną, która będzie w stanie montować zarówno nitonakrętki, jak i nity zrywalne. Wyróżnia się 3 rodzaje nitownic: ręczną, pneumatyczną i akumulatorową.
Zalety korzystania z nitonakrętek
Do podstawowych korzyści wykorzystywania nitonakrętek w celu łączenia elementów jest ich uniwersalność i łatwość w użytkowaniu. Mocowanie nitonakrętki przez doświadczoną osobę może zająć już od kilku do kilkunastu sekund. Na rynku powszechnie dostępne są ich modele o zróżnicowanych średnicach, odpowiadających aktualnym zapotrzebowaniom. Dobierając właściwą nitonakrętkę, można kierować się nie tylko ich funkcjonalnością praktyczną, ale także wizualną. Warto zauważyć, że montaż nitonakrętek relatywnie łatwo zautomatyzować w momencie potrzeby produkcji na nieco większą skalę. Nie mniej jednak doskonałą alternatywą dla tego przypadku jest użytkowanie nitownicy. Co więcej, nitonakrętki są łatwo dostępne i cechuje je relatywnie niska cena.
Zalety nitonakrętek z Monelu
Na szczególną uwagę zasługują nitonakrętki z monelu, które są w pełni udoskonaloną formą nitonakrętek, odporną na wszelkie działania korozyjne. Monel jest odporny na działanie wody morskiej, kwasów organicznych, amoniaku i różnego rodzaju soli. Nitonakrętkę z monelu charakteryzuje wyjątkowo szeroki zakres zacisku, co umożliwia łączenie paneli lub innych elementów o zróżnicowanej grubości. Co więcej, materiał z monelu zapobiega tak zwanemu wgryzaniu się śruby w nitonakrętkę, co w późniejszym czasie umożliwia jej bezproblemowe wykręcenie i demontaż połączenia. W przypadku wszelkich pytań względem samych produktów lub wątpliwości z procesem dostawy serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego. Chętnie pomożemy zarówno w wyborze, jak i procesie montowania nitonakrętek.
Skontaktuj się z nami!FAQ
1. Jak można montować nitonakrętki?
Nitonakrętki montować można przy pomocy nitownicy lub ręcznie z wykorzystaniem siłownika, lub narzędzi momentowych.
2. Co to jest nitonakrętka?
Nitonakrętka jest elementem konstrukcyjnym wykorzystywanym do łączenia elementów z różnych tworzyw. Jest to typ nitu rurkowego z częścią gwintowaną wewnętrznie.
3. Jaka jest średnia cena nitonakrętki?
Ostateczna cena nitonakrętki w sklepie zajmującym się profesjonalną dystrybucją akcesoriów elektrycznych będzie z pewnością zależała od wielkości zamówienia, a także od konkretnego modelu zamawianych nitonakrętek.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG