Strona główna » BLOG » Jak dobrać nity do materiału?
  • Biuro Handlowe Janecki s.j.
    Handlowa 34 lok. 2B
    03-556 Warszawa
    KRS0000524083
    NIP: 5242771979
  • E-mail:k.janecka@bhjanecki.pl
  • Telefon22 679 04 01
    605284603
  • Godziny działania sklepuNie prowadzimy sklepu stacjonarnego. Pod podanym adresem znajduje się biuro
  • Przelewy24
  • iMoje
  • BGŻ

Jak dobrać nity do materiału?

Data dodania: 22-12-2022

Nitowanie stanowi doskonałą alternatywę dla spawania. Natomiast zanim dwa elementy zostaną połączone, trzeba jednak dobrać nity do materiału. Jak to zrobić, aby konstrukcja była stabilna i trwała? Podpowiadamy w artykule!



Nitowanie stanowi doskonałą alternatywę dla spawania – możecie Państwo wykorzystać je w trudno dostępnych miejscach oraz z materiałami, które nie pozwalają na wykorzystanie wysokiej temperatury. Zanim dwa elementy zostaną połączone, trzeba jednak dobrać nity do materiału. Jak to zrobić, aby konstrukcja była stabilna i trwała? Podpowiadamy w poniższym artykule!


Skontaktuj się z nami!

Nitowanie w pigułce

Zanim sprawdzimy, jak dobrać odpowiednie nity, warto przyjrzeć się bliżej definicji tych niewielkich elementów. Co można nazwać nitem?

Nity standardowe to części złączne, które służą do połączenia dwóch płaskich elementów. Nit przed zastosowaniem przypomina krótki pręcik zakończony zakuwką i charakterystycznym łbem. Klasyczne nity zrywalne to zaś cienka rurka zakończona „grzybkiem”. W praktyce jednak na rynku można znaleźć mnóstwo nitów o zróżnicowanej budowie i sposobie działania, a także wyspecjalizowanym zastosowaniu, np. nity do blachy.

Jakie kwestie są najważniejsze? Przy wyborze nitów do danego projektu trzeba wziąć pod uwagę:

  • typ i budowę nitu, np. opcję ponownego wykorzystania;
  • kształt łba (do małych przestrzeni warto wybrać płaskie nity);
  • zastosowanie — do materiałów miękkich, uniwersalne czy do kontaktu z wodą i innymi niekorzystnymi czynnikami.

Rodzaje nitów – materiał wykonania

W doborze odpowiednich nitów ogromną rolę gra również materiał ich wykonania. Warto kierować się zasadą, że nit powinien być wykonany z materiału, który ma większą tendencję do odkształcania niż materiał wykonania części do zespolenia. Co więcej, nit powinien być dość plastyczny i niezbyt kruchy – wówczas ryzyko pęknięcia jest zminimalizowane. Doskonałym materiałem do wyrobu nitów jest więc tworzywo sztuczne i to właśnie na nim skupimy się, opisując rodzaje nitów.

Zastosowanie nitów plastikowych

Niemal wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się nity stalowe lub nity miedziane i aluminiowe, mogą Państwo zastosować elementy z tworzywa sztucznego. Nity z plastiku są odporne na korozję oraz działanie wibracji, nie przewodzą prądu, a ich instalowanie to kwestia kilku sekund. Przyjrzyjmy się rodzajom nitów plastikowych dostępnych na rynku oraz ich zastosowaniom.

Nity zrywalne z plastiku

Zrywalne nity plastikowe montuje się dokładnie tak samo, jak zrywalne nity z metalu. Co więcej, prezentowane rozwiązanie gwarantuje uzyskanie porównywalnych efektów w kontekście siły zacisku. Takie nity umożliwiają zrywanie, zatem służą do łączenia elementów w sposób nierozłączny i nietrwały. Są odporne na duży nacisk i naciąganie, dlatego często wykorzystuje się je do montażu:

  • korytek kablowych,
  • listew podłogowych,
  • elementów samochodowych.

Nity grzebieniowe

Te specjalne nity rowkowane to podstawa wielu prac montażowych, jak m.in.:

  • instalacja paneli,
  • mocowanie tapicerki i innych elementów w samochodzie,
  • tworzenie konstrukcji z płyt MDF.

Utwardzone tworzywo sprawia, że montaż takiego akcesorium jest wyjątkowo prosty – wystarczy wcisnąć nit do otworu palcem. Co więcej, wykorzystanie nie niszczy żłobień w nicie, zatem po podważeniu i wyjęciu elementu, z powodzeniem możecie go Państwo wykorzystać ponownie.

Zatrzaskowe nity

Takie artykuły wyróżniają się kształtem trzpienia nitu. Element jest bowiem dość płaski i szeroki, a dodatkowo posiada otwór. To właśnie dzięki charakterystycznej budowie możliwa jest szybka instalacja bez potrzeby stosowania specjalistycznych narzędzi. Nawet kilka zaoszczędzonych sekund przekłada się na optymalizację czasu wykonania zlecenia, co w przedsiębiorstwie ma duże znaczenie. Takie nity z powodzeniem łączą cienkie części konstrukcyjne, a także mogą stanowić zaślepki otworów montażowych i nie tylko.

Za ich pomocą połączycie Państwo części konstrukcji z materiałów miękkich, a także:

  • elementy układów elektronicznych i paneli sterujących,
  • komponenty systemów klimatyzacji,
  • mocowania różnego rodzaju osłon (np. osłon oświetleniowych).

Nity wpuszczane lub wciskane

Plastikowe nity wciskane działają podobnie do klasycznych nitów z metalu. Doskonałe właściwości zaciskowe oraz pęcznienie przy montażu sprawiają, że to doskonały sposób do połączeń wystawionych na duże obciążenia. Oprócz tego za ich pomocą połączycie Państwo:

  • kratki wentylacyjne,
  • siatki osłonowe,
  • części świateł odblaskowych,
  • różnego rodzaju tabliczki.

Podobnie jak inne elementy konstrukcyjne wykonane z tworzywa nie wymagają zastosowania nitownicy.

Nity rozprężne – nitośruby

Takie elementy łączeniowe to nity rozwidlone ze śrubą. Specyficzna budowa sprawia, że doskonale sprawdzają się zarówno do lekkich, jak i ciężkich konstrukcji. Takie artykuły mogą z powodzeniem funkcjonować w trudnych warunkach środowiskowych. Nity ze śrubą są solidne oraz intuicyjne w montażu – wystarczy wsunąć nit do otworu, a następnie wcisnąć główkę. Do demontażu trzeba wykorzystać śrubokręt.

Jakie nity do materiału danego rodzaju wybrać?

Do różnych materiałów sprawdzą się różne nity – to naturalne. Warto jednak pamiętać, że tworzywo sztuczne jest dość uniwersalnym, a przy tym niedrogim surowcem, który parametrami z powodzeniem może dorównywać metalowi.

Do ciężkich konstrukcji warto wykorzystać grubsze nity pęczniejące. Jeśli połączenie nie jest wystawione na duże obciążenia, polecamy nity grzebieniowe. Do łączenia miękkich materiałów takich jak guma należy zastosować nity o dużej, płaskiej główce, np. wciskane lub zatrzaskowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze nitów?

Kształt łba i materiał wykonania nitów to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Oprócz tego, dobierając nit do danej konstrukcji, koniecznie sprawdźcie Państwo wymiary elementów złącznych. To wyjątkowo ważne, zwłaszcza jeśli planujecie wykorzystać nitownicę do ich montażu. Wymiary nitów należy dopasować do zakresu zacisku.

Kolor nitów również ma znaczenie. W większości realizacji nity powinny być niewidoczne, dlatego warto dobrać złączenia w kolorze zbliżonym do konstrukcji, a także o podobnym wykończeniu (błyszczącym lub matowym). Świetnym rozwiązaniem są nity z lekko przezroczystego tworzywa, ponieważ z łatwością dopasują się do tła, szczególnie w jasnych odcieniach. Przezroczyste nity znajdują ponadto zastosowanie w instalacjach świetlnych.

Szeroki wybór nitów – Biuro Handlowe Janecki

Wybierając nity, trzeba kierować się ich rodzajem, wymiarami, materiałem wykonania i nie tylko. Takie elementy montażowe są wystawiane na dość duże obciążenia, dlatego warto zaufać sprawdzonym dostawcom. Biuro Handlowe Janecki ma w swojej ofercie szeroki wybór nitów, nitonakrętek oraz nitotrzpieni. Dokładamy wszelkich starań, aby znaleźli Państwo u nas artykuły dostosowane do Państwa potrzeb i preferencji.

Kupując w naszym sklepie, zyskujecie Państwo pewność nabycia elementów złącznych z niezbędnymi certyfikatami – to bardzo ważne w przypadku wielu konstrukcji. Nity z oferty Biura Handlowego Janecki są przy tym atrakcyjne cenowo, dlatego nie musicie Państwo dochodzić do kompromisu pomiędzy jakością połączeń nitowych a kosztem projektu lub długością jego realizacji.


Skontaktuj się z nami!

FAQ

1. Jak dobrać nity do materiału?

Należy wziąć pod uwagę charakter konstrukcji oraz materiał, z jakiego jest wykonana, a następnie przeanalizować typ nitów, kształt ich łba i zastosowanie sugerowane przez producenta lub dostawcę.

2. Nity plastikowe – do czego się sprawdzą?

Plastikowe nity mają szerokie zastosowanie. Są odporne na działanie wielu niekorzystnych czynników, a tworzywo sztuczne jest dość plastyczne, zatem świetnie radzi sobie z obciążeniami.

3. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nitów?

Oprócz typu nitów koniecznie zwróćcie Państwo uwagę na ich wymiary, ponieważ mogą one determinować siłę zacisku. Kolor nitów ma znaczenie, jeśli zależy Państwu na estetycznym wykończeniu konstrukcji.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
ostatnio oglądane produkty
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu